Člani svetopisemske skupine, ki se zbira vsakih štirinajst dni po sveti maši v župnišču v Budanjah, si želimo, da bi ob branju Svetega pisma bolje spoznali Njega, po katerem vsi hrepenimo, in bi ga mogli ponesti v naša življenja. Čeprav je vsak izmed nas tako drugačen, edinstven, nas povezuje Božja beseda, ki nas nikoli ne pusti ravnodušne. Prihajamo iz različnih župnij: Budanje, Vrhpolje, Šturje, Vipava in Ajdovščina in vsi smo lepo sprejeti v župniji Budanje. Skupina dvanajsterih, kot dvanajst apostolov, ki so bili z Jezusom, imamo privilegij, da poslušamo Božjo besedo, o njej premišljujemo, se učimo, sprašujemo, debatiramo, povemo svoja izkustva in nabiramo moči, da jo ponesemo naprej. Budanjski župnik gospod Andrej Vovk, naš voditelj in profesor zgodovine, duhovno zelo bogat, nas vodi skozi knjigo vseh knjig, za kar smo mu zelo hvaležni. Leta 2010 se je ob Markovem evangeliju srečevala malo manjša skupina iz župnije Budanje, naslednje leto smo se pridružili še člani drugih župnij in začeli spoznavati Sveto pismo od začetka, od stvarjenja naprej, in v teh letih prišli do preroka Jeremija.
Naša srečanja so zelo zanimiva in nikoli dolgočasna. Začenjamo jih z molitvijo, ki jo pripravi eden od članov. Kljub temu, da besedilo preberemo že doma, ga v skupini preberemo glasno in s premori, ko sledijo vprašanja in razlage. Listamo tudi po Svetopisemskem vodniku in Svetopisemskemu atlasu, za boljše razumevanje pa kaj poiščemo tudi na internetu. Kadar začnemo z branjem nove knjige, nam voditelj predstavi ozadje, na primer kako je knjiga nastala, kdo je avtor, v katerem obdobju se dogaja, kakšne so bile takrat razmere, teološki namen knjige …, zaradi česar besedila bolje razumemo. Kar beremo in slišimo, skušamo prenesti v današnje razmere in spoznati, kako vsakega izmed nas Gospod osebno nagovorja. K temu pripomore tudi tišina pred koncem srečanja. Nato vsak pove, kaj ga je najbolj nagovorilo, misel, prošnjo ali zahvalo. Gospod Andrej vse to združi v zaključno molitev in nas blagoslovi. Večer zaključimo s pogostitvijo, ob kateri še malo pokramljamo. Da je v skupini lepo in prijetno, je pomembno tudi, da ne skačemo drugemu v besedo in ne govorimo vsi hkrati. Ko eden govori, ostali poslušamo in tako lahko vsak spregovori.
Vsako srečanje je nekaj posebnega, najprej in gotovo zaradi Božje besede, ki vsakokrat drugače vstopa v naše srce, nato zaradi vsakega posameznika, ki odpre svoje srce celotni skupini, pa tudi zaradi našega voditelja, ki vsako srečanje oblikuje malo drugače in ga obogati s teološko razlago.
V teh letih smo si tudi ogledali kakšen svetopisemski film, gostili smo Bogomirja Trošta, ki je ob diapozitivih predaval o Sveti deželi, v župnijski cerkvi v Vrhpolju smo se ob gledanju Rupnikovega mozaika poglabljali v svetopisemske odlomke, pri enem od srečanj je vsak predstavil svoj pogled na eno od svetopisemskih oseb, ki smo jih v tistem letu spoznali, drugič smo iskali v Svetem pismu odlomke na določeno temo … Vsako leto imamo tudi sveto mašo, pri kateri se zahvalimo Bogu za vse milosti in darove, prejete v skupini.
Magdalena
Misli posameznih članov
Prvo Sveto pismo sem dobila za poročno darilo. Lepe štiri knjige, vezane v platno, ki sem jih skrbno položila na knjižno polico. Včasih sem katero le vzela v roke, a kaj ko je bilo branje sila nezanimivo.
V osemdesetih v prejšnjem stoletju sva z možem želela poromati v Sveto deželo. Ko sva se pripravljala na romanje, sva intenzivno prebirala te naše knjige Svetega pisma. Po vrnitvi domov smo ob koncu tedna, ko so bili doma tudi otroci, prebirali odlomke in se o njih tudi pogovarjali.
Malo dolg uvod, a ne morem mimo tega, da bi povedala, kako nepoučeni o Svetem pismu smo vstopali v življenje. Vesela in ponosna sem, da zdaj že v jeseni življenja že dobra tri leta obiskujem svetopisemsko skupino v Budanjah. Komaj čakam torka, ko se »svetopisemci« iz vseh vetrov dobimo v župnišču. Ne samo to, da mi je Sveto pismo postalo blizu in sem ga dobesedno vzljubila, vsi, ki se srečujemo, smo kot ena srečna družina in g. Vovk naš duhovni oče. Nikoli se ne utrudi, tudi takrat ne, ko smo z našimi vprašanji malo nadležni. Naj ga Gospod blagoslovi in mu obilno poplača.
Marija
V prvih vrsticah Svetega pisma je zapisano, da smo ustvarjeni po Božji podobi. Za to, da to podobo v sebi ohranjam in duhovno rastem, potrebujem vodnika in vodiča. To je Sveto pismo in naš župnik g. Andrej. Tudi vsak član svetopisemske skupine bogati druge, ko pove, kateri stavek iz prebranega v Svetem pismu ga nagovorja.
Damjana
Z veseljem prihajam k svetopisemski skupini, kjer beremo in premišljujemo Sveto pismo in se o prebranem pogovarjamo. Pri tem nam pomaga razlaga našega g. Andreja, ki je profesor zgodovine. Sveto pismo je knjiga vseh knjig, zato vsak dan preberem kratek odlomek in premišljujem, kaj mi Bog želi povedati. Sveto pismo mi pomaga, da rastem v veri in zaupanju v Boga, usmiljenega Očeta, ki me ljubi tako, kot sem.
Bog, hvala ti za vse milosti, ki jih daješ vsak dan.
»In zdaj, Gospod, si ti naš Oče! Mi smo glina, ti si naš upodabljavec, vsi smo delo tvojih rok.« (Iz 4,7)
Cilka
V skupino sem se vključil z željo, da bi enkrat prebral Sveto pismo od začetka do konca. Bog se razodeva v Stari zavezi Izraelcem skozi zakone, razne predpise, dogodke, ki so tudi krvavi. Zanimivo, koliko povezav najdemo v skupini z današnjim časom. Vedno se borita Ljubezen in zlo. Izraelci so grešili, danes nismo nič boljši, čeprav nam je Bog dokazal svojo ljubezen, ko je Sin razprostrl roke na križu.
Dušan
»Na dan, ko sem klical, si me uslišal, povečal si moč v moji duši.« (Ps 13,8-3)
Gospod me je vzel s seboj na to potovanje prebiranja Svetega pisma, v katerem razkriva njegovo delo in uči, kako naj bi človek živel in bil za vsako dobro delo pripravljen.
Tudi sama hodim k svetopisemski skupini, ki mi veliko pomeni. Ob prebiranju Svetega pisma se moja duša umiri in napolni baterije. Skratka, lažje prenašam, kar mi je naloženo na ramena. Smo skupina, ki deluje kot ena družina, med nami je topel in globok odnos. Ob prebiranju Svetega pisma pa nas seveda povezuje in vodi naš g. župnik Andrej Vovk in tudi sam Bog.
Hilda
Hvala Bogu, da lahko ob tej skupini zvestih in vedoželjnih članov skupine prebiramo Sveto pismo od začetka. Prav zanimanje in zagnanost nas povezujeta in omogočata, da odkrivamo nadčasovnost Božje besede napisane v davni preteklosti. Težave, problemi in skušnjave, ki jih opisujejo preroki, se pojavljajo tudi v današnjem času. Želim si, da bi vsaj enkrat ljudje zajeli modrost, ki nam je ponujena v Svetem pismu in resnično uživali Božji blagoslov in varstvo. Bog tako nekdaj kot danes želi pokazati, da nas ljubi, da nam želi dobro, srečo že na tem svetu, hkrati pa spoštuje in upošteva človekovo svobodo, četudi mu je ta pogosto v nesrečo. Nenehno vabi z vrvicami svojega usmiljenja in ne obupa nad nami, tudi takrat ne, ko sami obupamo nad danimi razmerami ali celo nad seboj.
Andrej
(objavljeno v glasilu Božja beseda danes, 2016/1)