Dragi ljubitelji Božje besede!
V teh tesnobnih časih, ko se moramo več ali manj držati doma, je za otroke še posebej težko. Delajo za šolo, se igrajo in gledajo filme. Težko bi jih zdaj še silili, da se učijo za verouk. Lahko bi dosegli ravno obratno od tistega, kar si želimo. Pa vseeno je prav, da kaj postorimo.
Pred vami je dvanajst zgodb iz prvega dela Svetega pisma. Morda imate doma vse polno knjig s temi zgodbami. Vendar ob branju samih zgodb prav lahko izgubimo rdečo nit in glavne poudarke. Ponudba, ki je pred vami, je precej drugačna. Tu vam predstavljamo zgodbe Stare zaveze kot uvod v osrednji del Svetega pisma – v evangelije. Čeprav so le kratki povzetki nekaterih svetopisemskih pripovedi, nas vodijo k Jezusu in omogočajo, da ga laže in zanesljiveje spremljamo. Želeli smo se čim bolj približati načinu, ki ga otroci srečujejo ob prebiranju drugih povesti, kjer tudi spoznavajo nauke za življenje, ki jih prebrana besedila prinašajo.
To so pravzaprav lekcije iz prve knjige BESEDE ŽIVLJENJA, ki so namenjene oživljanju in obogatitvi rednega verouka. V naslednjih knjigah so podani dobesedni svetopisemski odlomki iz slovenskega standardnega prevoda (1996), ob njih pa spodbude za premišljevanje in molitev ter razlaga nekaterih manj znanih besed. Knjige niso le plod razmišljanj in kabinetnega dela. Osnovne zamisli so bile dopolnjene in spremenjene na temelju večletnega dela z otroki v veroučnih skupinah. Otroci so sodelovali z veseljem in zanimanjem.
Knjige je izdala frančiškanska založba Brat Frančišek z namenom, približati Božjo besedo najmlajšim, a tudi njihovim spremljevalcem (katehetom, animatorjem, staršem, starim staršem…), saj so nastale po dolgem in skrbnem študiju in upoštevanju svetovne literature. V nadaljevanju vam bomo ponudili v branje tudi nekaj lekcij iz druge knjige, ki postavlja v ospredje Jezusovo življenjsko zgodbo.
Jelka Melik
Kako uporabljamo knjigo?
►Najprej zbrano preberemo pripoved iz Svetega pisma, ki je le kratka obnova svetopisemskega besedila.
►Skupaj si ogledamo ilustracije, ki pomagajo otrokom zgodbo še bolj približati in vtisniti v spomin.
►Nato skupaj ponovimo, kar smo prebrali. Vzpodbujamo otroke, da sprašujejo, spodbujamo pogovor in skušamo iz zgodbe potegniti kakšne misli ali nasvete za vsakdanje življenje.
►Sledi molitev kot odgovor na Božjo Besedo.
►Na koncu si ogledamo še umetniško sliko na eno izmed tem, ki nam jo je predstavila svetopisemska zgodba. Tako z otroki vstopimo v svet visoke umetnosti, ki je bila dolga stoletja pomembna pomočnica pri oznanjevanju vere.