V četrtek, 26. februarja 2025, je potekalo peto srečanje Biblične šole v študijskem letu 2024/2025. Povzetek vsebine, celoten posnetek srečanja ter Lectio Biblica so dostopni tukaj.
ODMEVI BIBLIČNIH SKUPIN
1. Jona je pridigal Ninivljanom en dan in so se spreobrnili. Koliko dni potrebujem jaz?
– Udobno je krivdo za svoje neuspehe – predvsem v odnosih – prevaliti na gene ali na napake prejšnjih generacij. Marsikaj smo res podedovali ali pa pridobili v družini, toda če ne prevzamem odgovornosti za svoja dejanja, reakcije v odnosih …, jih ne morem razrešiti, ne morem napredovati. Vsaka nova generacija mora sama zavihati rokave, tudi v duhovnem smislu.
– Če pomeni vprašanje, koliko dni potrebujem za pridigo, lahko rečem, da vse dni od moje spreobrnitve na prvih duhovnih vajah, a na žalost s pridigo nisem prav uspešna. Če pa vprašanje pomeni, koliko dni potrebujem za moje spreobrnjenje, lahko rečem, da potrebujem vsak dan, ki ga živim, ko poskušam razločevati med dobrim in slabim in se trudim izbirati dobro.
– Če nas Sveti Duh vodi, je sprememba lahko v trenutku. Ker pa žal nista na poziv niti Sveti Duh, tudi človek ni v vsakem trenutku pripravljen na spremembo in spreobrnjenje, potrebujemo pripravo na spreobrnjenje. Npr. post, odrekanje razvadam ipd. Spreobrnjenja ne moremo časovno opredeliti, smo pa z adventom na poti k temu.
– Jezus nas nagovarja celo življenje preko Svetega pisma, preko duhovnikov, preko drugih kristjanov. Naloga kristjanov (pa ne samo kristjanov) je, da se vsak dan sproti odločamo med dobrim in slabim. Zahvaljujemo se Gospodu za vsak dan, ki nam ga podarja. Molimo, da ga bomo živeli v skladu z Jezusovim evangeliju. (Jn 17,3: Večno življenje pa je v tem, da spoznavajo tebe, edinega resničnega Boga, in njega, ki si ga poslal, Jezusa Kristusa.)
2. Se me je kakšno spreobrnjenje globoko dotaknilo?
– To, da je ves svet povezan, je v času globalizacije vedno lažje čutiti. Težje pa si je priznati, da z vsakim svojim dejanjem vplivam na mnoge bližnje (in zelo oddaljene). V udobju evropske individualizirane družbe se vozimo z električnimi kolesi namesto mehanskimi, kupujemo angleški jogurt in španske jagode, kitajske čevlje in hlače in si pri tem ne priznamo, da zaradi naših navad pol sveta živi v revščini. Predaleč so, zato nas njihova usoda ne boli … Če pa jih že opazimo, se izgovarjamo na multinacionalke in peščico najbogatejših. Mene pa ni med njimi. Vesela sem, da papež Frančišek pogosto ponavlja, da smo vsi odgovorni za vse; da z nakupom poceni robe nekomu ukradem plačo.
– Dotaknila se me je spreobrnitev sorodnika, ki je bil sicer krščen in je v mladosti opravil zakramente, a se je kasneje oddaljil od Cerkve. Njegovi dve hčerki pa sta pri v prvih letih osnovne šole hoteli, tako kot vse sošolke, biti krščeni in prejeti sveto obhajilo. Naju z možem sta izbrali za botra. Kasneje sta tudi njuna mama in oče sklenila sveti zakon, ker sta bila prej le civilno poročena.
– Ob kakšnih prelomnih trenutkih v življenju/smrti najbližjih, pa tudi ob zelo veselih trenutkih, se ljudje najbolj zamislimo nad smislom življenja, tedaj se šele ustavimo in se streznimo ob tem, da smo zelo krhki in minljivi. … Spreobrnjenje mojega brata. Dolga leta je postavljal na prvo mesto delo in uspeh. Ko je zbolela njegova žena, mu je postal pomemben samo njun odnos. Opustil je vse kar mu je bilo prej pomembno in se je posvetil njenemu negovanju in pomoči. Ko je umrla je postalo njegovo življenje popolnoma posvečeno Bogu. Pogosto je obiskoval cerkev in v molitvi ter pri sveti maši prosil zase in svojo pokojno ženo.
3. Zakaj so verniki kdaj zagrenjeni, ker se nekdo po grešnem življenju spreobrne na smrtni postelji, oni pa …?
– Pogosto sem starejši brat iz prilike o usmiljenem očetu (Lk 15). Premalo čutim svoje napake in Božje usmiljenje, ki mi je izkazano, ter zato ne zmorem biti usmiljena. V resnici se mi zdi nemogoče biti usmiljen iz lastnih moči. Apostol Peter je šele potem, ko je zatajil Jezusa – ko je izkusil svojo šibkost in Jezusovo usmiljenje – lahko postal dober papež: usmiljen do vseh, ponižen in zato prepričljiv.
– Veliko je kritik in spraševanj, zakaj želi nekdo biti pokopan cerkveno, saj ni hodil k maši, pravijo. Sprašujejo tudi, zakaj se želi nekdo poročiti cerkveno, saj ga ne vidijo pri maši. In tudi želji tistega, ki želi duhovnika, ko je na smrtni postelji, se čudijo, saj ga niso videli v cerkvi. Jezijo se tudi na duhovnika, ki pristane, da opravi obrede in ustreže ljudem v takih primerih. Ne vem, zakaj je tako. Jim je Jona vzgled? Bog pa sprašuje, tako kot Jona (Gospod pa mu je rekel: »Je mar prav, da se jeziš?« Jon 4,4) Uporabljajo njegov način, ko se ne strinjajo z Bogom, da dopusti ljudem, ki so slabši od njih, po njihovem mnenju, uporabiti enake možnosti, kot njim. Morda je vzrok nevoščljivost, da se jim vseeno, čeprav zgleda, da niso verni, godi enako kot tistim, ki se imajo za “pravoverne”. A v srca ljudi, če z njimi nimamo odnosa, ne vidimo, vidi pa Bog, ki jih spremlja tako kot tiste, ki se imajo za dobre celo idealne kristjane.
– Ne zdi se mi prav, da je na koncu uravnilovka. Nekdo se desetletja trudi za moralno in pravično življenje, drugi pa nimajo omejitev in se na koncu pokesajo in smo vsi na istem. Da to sprejmemo, je za navadnega človeka težko razumljivo. V sebi moraš imeti misel, da vsi delamo za božje kraljestvo. Kako bo Bog sodil, pa je v božjih rokah.
– Ta zagrenjenost je posledica lastne lažne pomembnosti. Egoizma, ki je posledica izvirnega greha, čeprav smo krščeni. Namesto, da bi se veselili z Jezusom vsake izgubljene in najdene ovce, pa v tropu ostalih devetindevetdesetih pojemo hvalo samim sebi. Prosimo Boga, da nam pomaga vzeti bruno iz našega očesa in videti njegova velika dela.